RPSN kreditní karty

Posted on Červen 9th, 2013 in Bankovní půjčky,Nebankovní půjčky by lucie

Co ukrývá RPSN kreditní karty?

Mnoho z nás se nechalo zlákat nabídkami různých bankovních i nebankovních společností a pod vidinou ušetřených peněz si pořídila kreditní kartu. Společnosti nám naslibovaly, že pokud vrátíme peníze zpět na kartu v bezúročném období, které většinou bývá 45 dní, nezaplatíme žádné peníze navíc. A hlavně ještě ušetříme, protože pokud budeme platit kartou při nákupech, vrátí nám společnost určité procento z provedených plateb zpět. Idylka, že? V čem že je tedy ten problém? V RPSN…RPSN je zkratka pro roční procentní sazbu nákladů na vaši půjčku nebo úvěr. Udává procenta z dlužné částky, která musíte zaplatit za období jednoho roku, a to i s ohledem na správu vašeho úvěru a dalšími výdaji z jeho čerpání.

Jaký je rozdíl mezi úrokem a RPSN?

Úrok ukazuje pouze na cenu vypůjčených peněz, vyjadřuje tedy hodnotu, kterou budete muset zaplatit navíc nad částku úvěru.

RPSN je úroková sazba úvěru, která zahrnuje všechny náklady spojené s úvěrem, a jen díky ní zjistíte, jestli je úvěr na vaší kreditní kartě opravdu tak výhodný, jak jste se doslechli v televizní reklamě nebo od nějakého prodejce. V podstatě platí, že čím vyšší je RPSN, tím dražší je váš úvěr. Schválně si všimněte v reklamách nebo na letácích, jak malým písmem je RPSN uváděno…

Co všechno obsahuje RPSN?

Do RPSN se započítávají například poplatky za uzavření smlouvy, poplatky za přijetí platby úvěru, první navýšená splátka, platby za pojištění a mnoho dalších „běžných“ poplatků. Všechny tyto částky tedy RPSN navyšují a ta se může vyšplhat až k desítkám někdy i stovkám procent. U některých bank narazíte i na nulové RPSN, pokud mají zrovna nějakou akci – v tu chvíli je pro vás tento úrok nejvýhodnější.

Na co si dát pozor

Uvažujete-li o pořízení kreditní karty, nenechte se nalákat jen na nízký úrok a bezúročné období. Prověřte si, jaké RPSN je u vaší kreditní karty a kolik korun vám tak bude po roce vlastnění karty strženo. Roční úrok je pouze dílčím ukazatelem, který nemusí vůbec odpovídat reálně zaplacené částce navíc za půjčku. I při malém úroku můžete zaplatit horentní částku, pokud bude RPSN určené společností vysoké.

Informujte se proto vždy na obě tato směrodatná kritéria a nenechte se zlákat jen klamavou reklamou.


NAPIŠTE NÁM VAŠI ZKUŠENOST S TOUTO PŮJČKOU DO KOMENTÁŘE NÍŽE!


Jméno *

Emailová adresa *