Debetní položka, co je to?

Posted on Červenec 16th, 2013 in Bankovní účet by pavel

Znáte svůj bankovní účet

Debetní položka na vašem bankovním účtu neznamená nic jiného, než platbu vašich finančních prostředků ve prospěch třetích stran. Zkrátka jste něco někde zaplatili a debetní položka jenom říká, jak velká částka to byla. Opakem debetní položky je kreditní položka, která zase eviduje všechny plusové transakce na vašem účtu, tedy všechny příjmy, které jsou na váš účet zaslány. Není to nic složitého. Rozdílem všech kreditních a debetních položek je pak aktuální zůstatek na vašem bankovním účtu.Debetní položky se logicky sledují za určité časové období. Obvykle je to měsíc, čtvrtletí či rok, podle toho, o jak dlouhý interval máte zájem. Pokud vám chodí pravidelné měsíční výpisy z účtu, tak je tam vidět celkový souhrn všech debetních položek obvykle za měsíc. Nebojte se, není to nic navíc. Nejsou to žádné platby, o nichž byste nevěděli. Debetní položka je prostě technické označení pro výdaj na vašem kontě. Obvykle se značí s mínusem, protože se odečítá od aktuálního zůstatku na účtu.

A jak celkem zjistíte aktuální zůstatek na vašem účtu? Nejprve je potřeba vzít počáteční zůstatek k určitému datu. K tomu je potřeba připočíst všechny kreditní položky a odečíst všechny debetní položky. Výsledek je pak konečný zůstatek daného účtu k určitému datu. Nic složitého. Sami si tak můžete zkontrolovat, zda vám banka počítá vše správně a co je všechno součástí výdajů, které na účtu máte.

Mezi klasické debetní položky samozřejmě patří i poplatky bance za vedení účtu, transakce a podobně. Další debetní položky jsou platby za elektřinu, za telefon, nájem, placení v eshopu či výběr z bankomatu.


NAPIŠTE NÁM VAŠI ZKUŠENOST S TOUTO PŮJČKOU DO KOMENTÁŘE NÍŽE!


Jméno *

Emailová adresa *