leasing nebo úvěr na auto

Posted on Červenec 21st, 2013 in ostatní půjčky by lucie

Jak financovat koupi vozu

Přemýšlíte nad koupí nového nebo ojetého vozu? Nemáte na něj ale dostatek vlastních financí a tak zvažujete, že si jej pořídíte na splátky? Na výběr máte dvě možnosti – buď si vzít na nákup nového automobilu úvěr, nebo si pořídit auto na leasing. Obě varianty mají své výhody i nevýhody, finančně se obě varianty ale moc neliší.Vlastnictví vozu

Prvním a zároveň zásadním rozdílem mezi úvěrem a leasingem je to, že pokud si vezmete auto na leasing, stanete se jeho majitelem až po splacení všech splátek, do té doby zůstává majitelem vašeho automobilu leasingová společnost. U koupě auta na úvěr jste majitelem nového vozu ihned vy.

Poplatky

Ať už se rozhodnete pro koupi auta na úvěr nebo na leasing, vždy se důkladně seznamte s veškerými poplatky, které vás mohou po dobu splácení čekat. Jakákoliv změna ve smlouvě nebo ve splátkách je většinou zpoplatněna, proto důkladně prostudujte ceník, ať nejste v budoucnu nemile překvapeni. Větší jednorázový poplatek pak zaplatíte za uzavření smlouvy o leasingu.

Dostupnost

Při koupi vozu si nechte od společnosti, u které chcete auto pořídit, porovnat ceny úvěru a leasingu. Leasing bývá pro klienty vždy o něco dostupnější, protože automobil zůstává ve vlastnictví leasingové společnosti. Naopak úvěr můžete většinou až do výše čtvrt milionu získat bez zajištění, navíc nemusíte celou jeho částku využít jen ke koupi vozu.

Technický průkaz

Rozdíl v pořízení auta na leasing nebo na úvěr je také ve vlastnictví technického průkazu. Při koupi auta na leasing zůstává velký technický průkaz u leasingové společnosti až do doby splacení poslední půjčky, a pokud jej potřebujete, musíte si jej u leasingové společnosti vyžádat, což trvá i několik týdnů a může být i zpoplatněno. Naopak při koupi vozu na úvěr jste hned od začátku ve velkém technickém průkazu vedeni jako majitel automobilu a máte jej tak u sebe.

Bonusy

Při koupi automobilu na leasing musíte také počítat s tím, že si nebudete moci uplatnit bonusy na povinné ručení a havarijní pojištění – to lze až v době, kdy auto bude převedeno z leasingové společnosti na majitele, tedy po doplacení leasingu. Naopak u úvěru můžete čerpat bonusy za jízdu bez nehod okamžitě.


NAPIŠTE NÁM VAŠI ZKUŠENOST S TOUTO PŮJČKOU DO KOMENTÁŘE NÍŽE!


Jméno *

Emailová adresa *